Selma, osmanská princezna

04.02.2021

Poutavá kniha z období, kdy v dnešním Turecku dochází k proměně císařství na republiku. Princezna Selma spolu se svou matkou sultánkou odchází do nuceného exilu a místo života v přepychu ji čeká život plný odříkání. Kniha přináší pro Středoevropana poměrně málo známý pohled na kulturu a dějiny Osmanské říše.

Příběh se odehrává na pozadí velkých změn, kterými Turecko prochází po skončení první světové války a nástupu Otce Turka k moci. Zachycuje nálady v Istanbulu, kdy je Turecko jako poražená mocnost porcováno mezi vítězné evropské státy. Tomu se odmítá podřídit Mustafa Kemal, který se staví do čela vítězné revoluce - pod jménem Atatürk (Otec Turek) vyhání ze země sultána a stává se prvním tureckým prezidentem.

Příběh dívky, která je vyslána do vyhnanství a má celoživotní zákaz vstupu na rodnou půdu, otvírá pohled do zákulisí ženských paláců a života žen v muslimském světě. Přestože žije ve vyhnanství, svůj vznešený původ nezapře, proto je podle tradice Salmě vybrán ženich na úrovni královské rodiny. Stává se jím maharadža jednoho z indických států a Selmu tak čeká stěhování do další neznámé země, plné svazujících tradic.

Po letech skromného života v exilu se princezna vrací do paláců, život v přepychu by však s radostí vyměnila za dřívější svobodu. Indie navíc prochází obdobím turbulentních bojů a povstání proti anglické nadvládě. Ve chvíli, kdy se má Selma stát matkou, je kvůli bezpečnosti své i dítěte nucena odejít do stabilní, avšak neznámé Evropy.

Ani ve Francii však nedosáhne klidu, spolu s dítětem zažívá vstup hitlerovský vojsk do Paříže a začátek druhé světové války.

Kniha se čte jedním dechem a vřele ji doporučuji. Zajímavý nádech jí dodává skutečnost, že její autorkou je dcera Selmy, která vyrůstala bez matky a rozhodla se poznat ji alespoň zpětně tímto způsobem.


Napsala Kenizé Mouradová, vydalo nakladatelství Mladá fronta v roce 1997.