Na vlně tsunami s olympionikem Alešem Valentou
Jeho úvodní slovo na konferenci Obalko bylo nabité energií a patřilo k nejlepším přednáškám, které jsem letos vyslechla. Pořadatelé měli s volbou prvního řečníka opravdu šťastnou ruku. Jak souvisí světový rekord v akrobatickém lyžování s obalovým průmyslem? Aleš Valenta to ve své přednášce dokonale vystihl.
Téma celé konference bylo zaměřené na výrazné změny, které čekají obalový průmysl v souvislosti s novou evropskou legislativou. Ta má však zatím nejasné obrysy a přesné znění se teprve formuje. Adrenalin se skrývá ve faktu, že nová pravidla začnou platit v nejbližších letech. Firmy tak budou mít jen velmi krátký čas na to, aby se jim přizpůsobily. Změny protnou téměř všechna odvětví napříč ekonomikou, zdaleka nejde jen o výrobce obalů. Týkat se budou všech, kdo něco vyrábí, balí, přepravují nebo použitý obal dál zpracovávají a recyklují.
Ač jde o velký skok do neznáma, český rekordman se snažil přítomné ve své přednášce maximálně povzbudit. Na vlastním příkladu ukázal, jak mohou obrovské nasazení a píle vést k výsledkům, které se zpočátku jeví jako naprosto nedosažitelné.
Investice do nových technologií vyrábějících a zpracovávajících něco, co zatím čeká na svou přesnou definici, budou obrovské. Nelze se tedy firmám divit, že s investicemi vyčkávají do doby, než budou nové požadavky konkrétní a zcela jasné. Vývoj pokrokových technologií či pořízení "zelené" výrobní linky nějakou dobu trvá a majitelé firem se obávají, že na adaptaci budou mít příliš málo času.
Pořadatel konference situaci vyjádřil v jejím názvu Čeká nás obalové tsunami, přednáška Aleše Valenty se trefně jmenovala Skok do neznáma. Velmi poutavě v ní vylíčil, co jeho trumfu na olympiádě v Salt Lake City v roce 2002 předcházelo. Tenkrát jako první člověk na světě skočil trojité salto s pěti vruty a vyhrál zlatou medaili v akrobatických skocích na lyžích. Od té doby jeho rekord nikdo nepřekonal.
Jeho sportovní kariéra začínala ve velmi skromných podmínkách. Ráno brzy vstával, chodil do práce, poté sedl na kolo a jel trénovat do Vídně. Tam měl možnost využívat kvalitní tréninkový areál, u nás tenkrát žádný neexistoval. Pak znova sedl na kolo a jel zpátky. Abychom byli přesní, na tom kole jel 60 km tam a 60 km zpátky. Mezitím intenzivní trénink, pak spánek a práce. Vedlo ho nadšení pro věc, kterou dělal.
Co propojuje sportovní výkon a obalový průmysl? Příprava na změnu, ať už ve sportu či v byznyse, znamenají risk. A v určitou chvíli je to jen víra v dobrý konec to, co člověka podrží a přivede do cíle.
Český obalový průmysl má v cestě řadu překážek. Pevně však věřím, že slova Aleše Valenty dodala přítomným obalářům potřebnou energii a víru, že i oni svůj skok do evropského neznáma zvládnou.