Na nákupech v Africe

01.08.2022

Během návštěvy Egypta jsem se potkala s kamarádkou, Češkou, která se v Egyptě vdala a už tam nějakou dobu žije. Chtěla mi ukázat tvář této země z pohledu, který turistům běžně zůstává skrytý. A tak jsem si na vlastní kůži vyzkoušela, jaké to je, když vyrazí na nákupy egyptská žena. 

Zážitek byl součástí celodenního výletu, na který jsme vyrazili autem spolu s jejím egyptským manželem a jedním jeho známým. Cestou zpátky jsme projížděli hustě obydleným územím, kde se velká část populace věnuje především zemědělství. Vypěstované zboží se často nabízí přímo u silnice, tak jako tomu bylo i v případě keramiky.

Kamarádka z okna zahlédla v nabídce zapékací misky, po kterých už dlouho toužila, a požádala manžela o zastavení. Okamžitě mě nadchnul nápad přivézt si domů jako suvenýr vázu či misku vypálenou z egyptské hlíny. 

Ve chvíli, kdy jsme se hrnuly vystoupit z auta a jít se kochat tou nádherou, nás její muž zarazil nesmlouvavým gestem, že my dvě čekáme v autě. Mezi vystavené zboží se vydal on se svým kamarádem a po chvíli smlouvání se vrátil s plnými taškami. Uložil je do kufru a uklidnil mě slovy, že vybral dárek i pro mě.

No tak dobrá. Raději bych si sice vybrala sama, ale ctím místní tradici a nechám se překvapit jeho vkusem 😊

Více nám k tomu nevysvětlil, usedl za volant a pokračovali jsme v cestě.

Kamarádka mi podle své dřívější zkušenosti svěřila, že důvody takového postupu mohou být dva. V Egyptě nejsou obvykle u zboží napsané cenovky. Ceny se stanovují smlouvání a pro cizince jsou mnohem vyšší. Ukázat prodavači dvě Evropanky by kupované zboží okamžitě výrazně prodražilo. Druhým důvodem jsou místní tradice, které ženám nařizují poslouchat svého manžela.

A tak jsem si sice nevybrala svou vázu, zato si na vlastní kůži vyzkoušela, jak to chodí v cizích krajích. A o tom přece cestování je.

Jaké zážitky jste si ze svých cest přivezli vy?