Kudy vede Husova cesta – díl 2

28.05.2024

Dohromady měří 800 km, česká etapa z Prahy na německé hranice má okolo 250 km. Poslední destinací před překročením hranic je Tachov. Odsud se pak pokračuje do německého Bärnau. Cílem celé stezky, která připomíná českého reformátora Jana Husa, je německá Kostnice. 

Poutní stezka Husova cesta začíná symbolicky u Betlémské kaple v Praze (Hus zde před svým vypovězením z Prahy kázal) a první den se putuje přes historické centrum Prahy směrem k Vltavě. Cesta vede po cyklostezce přes Modřany až do Radotína pohodlně téměř po vrstevnici. Je to příjemná zahřívací trasa, která nabízí řada občerstvoven a možnost smočení ve Vltavě.

Další etapa přes Karlštejnsko pak kombinuje chůzi v lese v kopcovitém terénu s nenáročnou procházkou kolem Berounky (opět možnost koupání). Až do Berouna jde o poměrně obydlenou zónu, kde je snadné pořídit jídlo i ubytování. Změna nastává za Berounem, kde ubývá civilizace a přibývají příležitosti pro zklidnění a nacítění se na přírodu.

Cesta pokračuje přes hrad Točník do Zvíkovce, kde Mistra Jana Husa připomíná barokní kostel. Dále pak údolím kolem potoka Javornice, který je obzvlášť v létě velmi příjemné brodit. V tomto místě už má poutník za sebou první stovku kilometrů, a tak si rád osvěží unavené nohy. Cesta ho přivede ke zřícenině hradu Krakovec, na kterém Hus po svém vypovězení z Prahy až do odchodu do Kostnice pobýval. Rád prý sedával před hradem a vyhlížel do kraje, dnes ho tu připomíná jeho socha.

Dál se pak putuje příjemně zvlněnou krajinou přes pole a obec Šípy do Kralovic, které nabízejí několik možností pro přespání i doplnění zásob. Cestou do Rabštejna nad Střelou pak určitě stojí za zastavení barokní skvost Mariánská Týnice. Poutníci jsou zde srdečně vítáni a mohou si kostel prohlédnout zdarma. Mírně zvlněný terén kombinující pole, louky a les pak pokračuje přes Manětín až do Nečtin.

Téměř každý den se poutníkům nabízí potok či rybník ke svlažení unaveného těla či alespoň chodidel. Okolo Bezdružic má v nohách už 200 kilometrů. Ubytování je pak snadnější najít v Konstantinových Lázních, odkud se pokračuje do Plané, Tachova a k německým hranicím.

My jsme naše putování ukončily v Chodové Plané, kde jsme dopřály znaveným tělům odpočinek v pivních lázních Chodovar.

Celou Husovu cestu lze najít v aplikaci mapy.cz, která nás spolehlivě dovedla k cíli. Pro představu shrnuji hlavní body trasy s rozestupem asi 20 km:

Praha-Betlémská kaple – Radotín – Karlštejn – Beroun – Točník – Zvíkovec – Krakovec – Kralovice – Rabštejn nad Střelou – Nečtiny – Bezdružice – Planá – Tachov – Bärnau.

Celkové převýšení na trase je okolo 3 300 metrů. Etapa s největším denním převýšením vede z Berouna na Točník (přes Koukolovu horu) a má asi 650 metrů. 

Víc o našem putování si přečtete v článku Přes 200 km po Čechách anebo A to celý den jdete? 

Pokud vás láká spíš zahraničí, mrkněte na postřehy z mé pouti do Santiaga de Compostela, na co se připravit, jak se cestou neztratit a na jakou atmosféru se těšit.