Co na to umělá inteligence?
Zeptala jsem se umělé inteligence, jaké výhody nám přinese chytrá nemocnice. Co získá pacient a jak se investice do technologií vyplatí z pohledu nemocnice. Píšu na to téma článek pro Hospodářské noviny a před rozhovorem s expertem na digitalizaci jsem chtěla otestovat, zda mi AI může usnadnit přípravu.
Takže co mi odpověděla?
U první otázky na výhody pro pacienty tvrdí: "Digitalizace nemocnic usnadní lékařům a sestrám přístup k datům pacientů. Zbaví je rutinní práce a jim tak zůstane víc času na pacienty. Dohlédne na správné dávkování léků. K rizikům patří bezpečnost dat pacientů a jejich ztráta."
U druhé otázky ohledně výhod pro samotnou nemocnici se mi dostalo téměř shodných odpovědí.
Zdá se, že AI se rychle učí a své odpovědi žene přes kopírák stejně jako středoškoláci své seminární práce 😊
Chytrá nemocnice je však mnohem víc než digitalizace dat pacientů. Chat bot zcela opomenul technologie, které šetří energie, organizují parkování nebo umožňují optimálně využívat prostory.
Rozporuplná je také informace o bezpečnosti dat pacientů. "Ukrást kartu pacienta z kartotéky bude pravděpodobně jednodušší než prolomit kvalitně a profesionálně zabezpečený systém v počítači," řekl mi během rozhovoru Petr Krejčíř, odborník na Smart Hospital z firmy Siemens.
Co si z toho odnáším?
- Robot dokáže projít mnohonásobně větší objem dat, než bych dokázala prohledat ručně, a předložit informace, které bych přehlédla
- Jeho výstup může být jednostranný a neúplný. Abych dostala komplexní odpověď, musím se ptát opakovaně a vědět, kam mířím.
- K tomu už potřebuji o tématu něco vědět, abych rozpoznala, zda je informace úplná a pravdivá. A která její část je opravdu klíčová.
Určitě chci chat bota zkoušet dál a učit se s ním pracovat.
Vždyť je to jen o tom, správně položit otázku 😊
#B2B #copywriting #inovace #Siemens #ai